LISTA ELIASZÓW

Wymień sobie ludzi mądrych i ciekawych, myślących i wrażliwych, których znasz i spotykasz w swoim życiu.

Właśnie to jest lista twoich Eliaszów, ludzi, którzy objawiają i przybliżają ci Boga. Dlatego Jezus tak figlarnie mówi, że „Eliasz już przyszedł, a nie poznali go”, mając na myśli Jana Chrzciciela lub kogokolwiek innego (w tym kontekście akurat Jana). Miał na myśli człowieka.

Szanuj tych ludzi z twojej listy Eliaszów, słuchaj ich, podpatruj, naśladuj i kochaj. Nie ma daru większego nad mądrych ludzi, choć wielu sądzi, że pieniądze, nowe meble, gadżety (komórki, laptopy) i szybkie auto. Oczywiście rzadko kto się przyzna, ale tak żyje większość ludzi.

Pamiętaj, że od kiedy Bóg stał się – i nie „odstał” już – człowiekiem, nie ma innej drogi do Niego, jak poprzez człowieka! Zresztą, przyznaj, jakby przyleciał anioł, piękny, nieziemski i skrzydlaty, czyż nie popędziłbyś go w czorty? Człowiek i jeszcze raz człowiek. Nikt inny nie poprowadzi cię do Boga. To już dziś idź za swoimi Eliaszami.

LITURGIA SŁOWA

(Syr 48,1-4.9-11)
Powstał Eliasz, prorok jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia. On głód na nich sprowadził, a swoją gorliwością zmniejszył ich liczbę. Słowem Pańskim zamknął niebo, z niego również trzy razy sprowadził ogień. Jakże wsławiony jesteś, Eliaszu, przez swoje cuda i któż się może pochwalić, że tobie jest równy? Ty, który zostałeś wzięty w skłębionym płomieniu, na wozie, o koniach ognistych. O tobie napisano, żeś zachowany na czasy stosowne, by uśmierzyć gniew przed pomstą, by zwrócić serce ojca do syna, i pokolenia Jakuba odnowić. Szczęśliwi, którzy cię widzieli, i ci, którzy w miłości posnęli, albowiem i my na pewno żyć będziemy.

(Ps 80,2-3.15-16.18-19)
REFREN: Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie

Usłysz, Pasterzu Izraela,
Ty, który zasiadasz nad cherubinami.
Zbudź swą potęgę
i przyjdź nam z pomocą.

Powróć, Boże Zastępów,
wejrzyj z nieba, spójrz i nawiedź tę winorośl.
I chroń to, co zasadziła Twoja prawica,
latorośl, którą umocniłeś dla siebie.

Wyciągnij rękę nad mężem Twojej prawicy,
nad synem człowieczym,
którego umocniłeś w swej służbie.
Już więcej nie odwrócimy się od Ciebie,
daj nam nowe życie, a będziemy Cię chwalili.

(Łk 3,4.6)
Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego; wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

(Mt 17,10-13)
Kiedy schodzili z góry, uczniowie zapytali Jezusa: Czemu uczeni w Piśmie twierdzą, że najpierw musi przyjść Eliasz? On odparł: Eliasz istotnie przyjdzie i naprawi wszystko. Lecz powiadam wam: Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli. Tak i Syn Człowieczy będzie od nich cierpiał. Wtedy uczniowie zrozumieli, że mówił im o Janie Chrzcicielu.

Itinerarium , , , , , , , ,

Comments are closed.