BOGA KOCHAĆ

Rozpoczynamy nowy dzień i tydzień życia. Wokół jesień także rozgaszcza się po rocznej przerwie.

Mówimy szybko ranny pacierz, może wpadamy na chwilę do kościoła, gdzieś tam, nawet na marginesie świadomości, pojawia się Pan Bóg. Może ktoś odmawiając modlitwę wyrecytuje także: „Będziesz miłował Pana Boga twego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie.”

Nasi bracia muzułmanie, poszukają Mekki, w kierunku której zwrócą twarz w pierwszej z pięciu modlitw zanoszonych co dnia. Uczynią to, co najważniejsze w ich przekonaniu. Co uczynimy my?

Wypowiedzieć samą deklarację, że miłujemy Boga nade wszystko, to oczywiście za mało. Powiedzieć jakieś słowa modlitwy, tej czy innej, też nie za wiele. A przecież chcielibyśmy jakoś dać Mu znak, że jest najważniejszy i że Go kochamy. Nawet jeżeli pomyślimy o Nim, to nie wszystko, chyba bardzo mało.

Bardzo trudno jest nam przenieść modlitwę ze sfery słów gdzieś głębiej i uczynić coś, co byłoby jakimś prawdziwym i pewnym znakiem wobec Boga, wyrazem naszej miłości do Niego. Myślę, że mamy problem z istnieniem, byciem, prostym życiem. I nie umiemy zwrócić się ku Bogu. Zwrócić się, tzn. tak sprofilować siebie samego, aby mieć pewność, że stoimy przed Nim.

Kochać Boga, czyli dokonywać najważniejszej rzeczy w naszym życiu, oznacza – tak to rozumiem – stawać przed Nim, zwracać się ku Niemu, do Niego. Pierwszy problem to nasza ociężałość. W ogóle nie umiemy ruszyć siebie samych, w jakimkolwiek kierunku. Drugi, że jeśli już jakoś dysponujemy sobą, kuszą nas różne możliwości. Ta właściwa to zwrot ku głębi, co jednocześnie oznacza ku Bogu. Trzeci, że trzeba porzucić inne możliwości.

Przy wypełnieniu tych warunków (być może i innych) aktem umiłowania Boga może być wszystko, bez nich – żaden akt nie ma sensu. Jeśli jednak je wypełniamy, wystarczy dobry makijaż, przytulenie żony, pogłaskanie syna, wolniejsza jazda, szybsze pozałatwianie zaległości. Milion rzeczy, drobnych i z pozoru prozaicznych. Rzecz sama w naszym istnieniu.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.