ZAPISKI Z PLANETY 326

Nie wiem jak wy, ale ja coraz częściej mam wrażenie, jakbym zamieszkiwał na planecie 326.

Być może nie wiecie, że ta planeta było jedną z tych, wokół których krążyła planeta Małego Księcia. Przypomnę, że na planecie 325 zamieszkiwał Król, a na następnej, pewnie 326, przebywał Próżny.

– Ach! Ach! Oto odwiedziny wielbiciela! – krzyknął Próżny, gdy tylko zauważył Małego Księcia. Albowiem według próżnych każdy spotkany człowiek jest ich wielbicielem.

Oczywiście, dziś nie ma Próżnych, przynajmniej w obiegowym języku. Są za to celebryci, lanserzy, luminarze, osoby „znane z tego, że są znane”. Przyznaję, że coraz bardziej odczuwam zalew tego typu osobowości i postaw.

Ich cechą nadrzędną jest próżność, czyli absolutna koncentracja na sobie samym, przekonanie o własnej wyjątkowości, absorbowanie swoim wyglądem, szerokim uśmiechem, oczekiwanie na nieustanny podziw i aplauz, bez względu na rzeczywistą wartość.

Ludzie Próżni niekoniecznie muszą być złymi, w sensie moralnym, nie zabili nikogo i nie okradli. Coś, co jawi się jako poświata ich osobowości, to właśnie Próżnia, którą zawsze wytwarza absolutne skupienie się na sobie samym.

Telewizory są pełne takich postaci, na to macham ręką, telewizja nie musi być mądra, pouczająca czy rzetelna. Ale telewizja to nie życie, myślałem. Niestety, telewizor mogę wyłączyć, ale coraz trudniej wyłączyć się z zasięgu oddziaływania Próżnych.

Ludzie tacy zasadniczo Wyglądają. Modnie, stylowo, elegancko, wiedzą jak Wyglądać. Ludzie tacy Bywają. Wiedzą gdzie i kiedy trzeba Bywać. Ludzie ci Wiedzą – o czym powinni Wiedzieć, ale jest to Wiedza ludzi Bywających i Wyglądających, daleka od kanonów wiedzy naukowej. Zwykle jest to Wiedza zaczerpnięta z popularnych portali plotkarskich lub przekazywana przy stolikach znajdujących się w miejscach, a których należy Bywać. Myślenie w przypadku Próżnych zastępowane jest papką sloganów lub nowomową internetową.

Jedna z bardziej zaskakujących cech Próżnych jest głuchota. Mały Książę zadał pytanie mieszkańcowi planety 326.

Lecz Próżny nie usłyszał. Próżni słyszą tylko pochwały.
– Czy ty mnie naprawdę uwielbiasz? – spytał Małego Księcia.
– Co to znaczy uwielbiać?
– Uwielbiać to znaczy uznać mnie za człowieka najpiękniejszego, najlepiej ubranego, najbogatszego i najmądrzejszego na planecie.

Nie macie wrażenia, że ten opis, opis obywatela z planety 326, coraz bardziej pasuje do naszej sytuacji?

Itinerarium , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.