RZECZY TRZECIORZĘDNE

Zadowolenie z obecnego kształtu świata jest chyba dość powszechne. Jeżeli słyszę jakieś narzekania, to mają one charakter nieco filozoficzny.

Cóż, nadal umierają z głodu dzieci w Afryce i Azji,, nadal wykorzystuje się dzieci do niemal niewolniczej pracy (Indie, Chiny, południowo-wschodnia Azja), nadal dzieci żyją w komunach w wielkich aglomeracjach Rosji (świetny film dokumentalny Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego – „Dzieci z Leningradzkiego”), nadal kilkuset ludzi odsiaduje drakońskie wyroki w więzieniach kubańskich (choćby za słuchanie rozgłośni hiszpańskojęzycznych z Florydy). I tak dalej. Cóż, nie wszędzie jest dobrze, w niektórych miejscach na świecie jest bardzo źle. Ale..

Ale mamy kryzys i na razie zajmijmy się jego konsekwencjami. Ale grozi nam dramatyczne ocieplenie klimatu i coś z tym powinno się zrobić. W Polsce musimy zdążyć wybudować autostrady na Euro 212 i inne sprawy nie są tak pilne. Wiele gremiów rozmawia i rozprawia o szczęściodajnym wolnym dniu w Uroczystość Trzech Króli. I o terminie zawetowania nowej ustawy medialnej przez prezydenta.

Ponadto młodzież po maturze musi teraz wybrać sobie odpowiednie studia. Wszystkim nam należy się urlop, zwłaszcza przy takich temperaturach. Ciekawe, gdzie zostanie pochowany Michael Jackson.

Dwadzieścia dziewięć lat temu, jak zaczynały się polskie strajki (najpierw w Lublinie, potem na Wybrzeżu i na Śląsku), też było gorąco i wielu ludzi myślało o urlopie i gdzie by dało się zakupić kilka rolek papieru toaletowego. Jednak przebudzenie kilku ludzi spowodowało falę zmian, której owoce zbieramy dziś.

Nie wiem, co dalej przyniesie tegoroczne lato. I nie myślę o rewolucji, ale o przebudzeniu się do zainteresowania najważniejszymi problemami. Bo wciąż – takie mam wrażenie – zajmujemy się rzeczami trzeciorzędnymi.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.