POWAGA MISS KLATKI SCHODOWEJ

Różne podziały, jakie wprowadzamy mniej czy bardziej świadomie między nami, niwelują także sens ewangelicznego przesłania o braterstwie.

Nawet jeśli ktoś z nas więcej wie, nie jest kimś wyższym nad innych. Nawet jak lepiej ci się powiodło, jesteś taki sam, jak inni. Nawet jak piękniej wyglądasz, o niczym to nie świadczy.

Lubujemy się w okazywaniu wyższości nad innymi. Ktoś wziął nie najśliczniejszą pannę za żonę i do końca życia będzie panem w związku. Inna z kolei pozwoliła się uwieść nie najmądrzejszemu osiłkowi i dyrygować będzie nim aż po grób. Komuś fart dał fotel szefa i zamęczać będzie swoją boską mocą wszystkich poddanych.

Jesteśmy dosyć śmieszni w swoich rolach nadrzędnych, przypadkiem sprawowanych. Udajemy mądrzejszych, silniejszych, piękniejszych, lepszych i pobożniejszych. Mierzymy się powagą głowy rodziny, ojca i matki, dziadka i babuni, starszego brata, dobrego wujka. Świadczy o nas pieczątka dyrektora, fioletowe szatki prałata albo wąska talia miss klatki schodowej.

Napinamy się ogromnie poważnie, mimo, że ten spektakl to komedia i marny kabaret. Nawet się pośmiać nie umiemy z żałosnych ról, które odgrywamy wszak tylko przez chwilę, zwaną życiem.

Potem i tak wiadomo, że tylko miłość.

LITURGIA SŁOWA

(Iz 1, 10.16-20)
Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy, daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory! Obmyjcie się, czyści bądźcie! Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu! Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobrem! Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie! Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie! – mówi Pan. Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby czerwone jak purpura, staną się jak wełna. Jeżeli będziecie ulegli i posłuszni, dóbr ziemskich będziecie zażywać. Ale jeśli się zatniecie w oporze, miecz was wytępi. Albowiem usta Pańskie [to] wyrzekły.

(Ps 50,8-9.16bc-17.21.23)
REFREN: Temu, kto prawy, ukażę zbawienie

„Nie oskarżam cię za twe ofiary,
bo twoje całopalenia zawsze są przede Mną.
Nie przyjmę z twego domu cielca
ani kozłów ze stad twoich”.

„Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze?
Ty, co nienawidzisz karności,
a słowa moje odrzuciłeś za siebie?

Ty tak postępujesz, a Ja mam milczeć?
Czy myślisz że jestem do ciebie podobny?
Kto składa ofiarę dziękczynną ten cześć Mi oddaje,
a tym, którzy postępują uczciwie, ukarzę Boże zbawienie”.

(Ez 18,31)
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy, i utwórzcie sobie nowe serce i nowego ducha.

(Mt 23,1-12)
Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.