MOC Z SERCA

Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca. Ten wiersz z Jeremiasza (29,13) jeszcze raz kieruje nas na poszukiwanie Boga w sercu i sercem. Wielu nam współczesnym, wyprawy we własną głębię, wydać się mogą marnowaniem czasu. Mamy bardzo dużo angażujących i pasjonujących zajęć poza sobą, poza obrębem naszego serca. Obowiązki wynikające z zajęć (nauka, studia, praca), życie rodzinne, spotkania towarzyskie, odpoczynek czy chociażby podróże (kształcące). W gruncie rzeczy można wypełnić sobie każdy dzień szeregiem naprawdę ważnych i pożytecznych zajęć.
Jeżeli zachęcam do podróży wewnętrznej, to dlatego, że możemy w niej odkryć niesamowity wymiar własnej osoby, stykający się z wymiarem obecności żywego Boga. Boże, mój Boże, Ciebie szukam, Ciebie pragnie moja dusza, do Ciebie lgnie moja dusza (Ps 63). Spotykane dziś często rozczarowanie pewną pustką liturgiczną („chodzę na Mszę, ale nie jest to dla mnie spotkanie z Bogiem”) czy praktyką modlitwy („mam trudności z modlitwą”), w znacznej części wynika z uśpienia duchowego, zaniedbania doświadczenia wewnętrznego. Jeśli nie nauczymy się dotykać Boga w sercu, tam gdzie jest Jego pierwsze sanktuarium, z trudem doświadczymy Jego działania w liturgii czy praktykach modlitwy.
Każdemu z nas przygotowany jest w sercu jedyny, nieporównywalny, dar. Bóg objawia się jako światło (patrz wczorajsze rozważanie), jako przeczyste piękno i harmonia, niekiedy jako źródło duchowego ciepła czy niezawodna nadzieja. Zróżnicowanie w opisie, nie oznacza różnicy w istocie doświadczenia.
Czas i cisza są niezbędnymi warunkami rozpoczęcia poszukiwania we własnym wnętrzu. Cierpliwość i konsekwencja pomagają pokonać chwile zwątpienia. Cała moc, jakiej potrzebujemy aby być sobą, pomimo ogromnej alienacyjnej presji współczesnej kultury, pochodzi z doświadczenia wewnętrznego. Moc, dzięki której zdolni jesteśmy brać na siebie odpowiedzialność za stan świata, rodzi się w głębi naszego serca. Dzięki podróży do serca, nie uciekamy od świata i życia, przeciwnie, odkrywamy istotny wymiar naszego życia i zdolność właściwej oceny stanu rzeczy w świecie.
Bóg, którego napotykamy w sercu, rozpoczyna z nami wciągający taniec, w którym rodzi się w nas nowe życie i wizja nowego świata. Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.