DAJ NAM POKÓJ PANIE

Przedwczoraj – 9 września 2004, Dżakarta, Indonezja.

W zamachu na ambasadę Australii w stolicy Indonezji, Dżakarcie zginęło 9 osób, a 173 zostały ranne. Wszystkie ofiary to Indonezyjczycy, z których jeden był strażnikiem na terenie ambasady. Do zamachu przyznało się radykalne ugrupowanie islamskie Dżimah Islamija.
Potężny ładunek wybuchowy eksplodował tuż przed ambasadą Australii, powodując zniszczenie bramy i wysokiego, wzmocnionego ogrodzenia – uszkodzone zostały też sąsiednie budynki i kilka samochodów zaparkowanych w pobliżu, w tym samochód policyjny. Wybuch sprawił też, że z co najmniej 14 pobliskich budynków do wysokości 10 pięter wyleciały szyby.

1-3 września, Biesłan, Północna Osetia.

Liczba zabitych i rannych w zamachu w Biesłanie przekracza łącznie 1200 osób – przyznał rosyjski minister zdrowia Michaił Zurabow. Przedstawiciele władz rosyjskich od kilku dni przekazują różne dane na temat liczby ofiar tragedii.
1 września, podczas rozpoczęcia roku szkolnego do szkoły podstawowej nr 1 w Biesłanie weszli terroryści, biorąc jako zakładników dzieci, ich rodziców i dziadków oraz personel szkoły.
Dramat zakładników zakończył się rozlewem krwi po niespodziewanym szturmie sił rosyjskich.

23 – 26 października 2002.

23 października grupa około 20 ludzi uzbrojonych w automaty i ubranych w wojskowe mundury wtargnęła do sali koncertowej w Moskwie, gdzie trwało przedstawienie musicalu „Nord-Ost”. Żądają przerwania wojny w Czeczenii. Wzięli ok. 900 zakładników i zaczęli minować salę.
Po 56 godzinach nastąpił szturm oddziałów specjalnych. W czasie szturmu zginęło 50 terrorystów, w tym ich przywódca Mowsar Barajew oraz wszystkie kobiety uczestniczące w akcji. Dwóch napastników aresztowano. Wskutek użycia gazów obezwładniających zginęło 118 zakładników, 646 osób trafiło do szpitali, kolejni z nich zmarli. W sumie z teatru udało się uratować około 750 zakładników.

14 października 2002, Bali.

Przynajmniej 190 zabitych i kilkuset rannych – przede wszystkim turyści z Zachodu – to bilans zamachów bombowych na indonezyjskiej wyspie Bali. Podejrzana jest radykalna organizacja islamska Dżemaja Islamija. Pierwsza bomba wybuchła niedaleko konsulatu honorowego USA. Ukryto ją w samochodzie. Druga eksplodowała w klubie nocnym Sari.

11 września 2001, Nowy Jork, USA.

14.45 (8:45 czasu nowojorskiego) – samolot uderzył w jedną z wież gmachu World Trade Center w Nowym Jorku.

15.03 – 18 minut po pierwszym zderzeniu w drugą wieżę gmachu World Trade Center uderzył drugi samolot. W gmachu wybuchł pożar.
15.57 – trzeci z porwanych samolotów uderzył w Pentagon

Całkowitą liczbę ofiar ocenia się na 5.856 osób – łącznie z 266 pasażerami porwanych samolotów i 189 osobami, które poniosły śmierć w ataku terrorystów na Pentagon.

Pomódl się dziś za ofiary z 11 września, sprzed 3 lat, za wszystkich innych, którzy zginęli gdziekolwiek, niewinnie. To możesz zrobić. I medytuj: nie ma pokoju bez wolności, bez sprawiedliwości i bez przebaczenia.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.