ELEGIA DLA SIKORY UBOGIEJ

Temperatura na kuli ziemskiej nieustannie wzrasta. W ciągu ostatnich 100 lat wzrosła o 0,6 Celsjusza. Istoty ciepłolubne powinny się cieszyć. Marna to pociecha jednak, bo temperatura wzrasta głównie za sprawą bezbarwnego, bezwonnego i nietoksycznego dwutlenku węgla. Ten gaz powstaje w procesie spalania – samochody, urządzenia gazowe, nowoczesne techniki hutnicze, lwia część przemysłu.

Dwutlenek węgla ociepla atmosferę, a wskutek tego zmieniają się w niezwykle szybkim tempie systemy wiatrów, maleją obszary pokryte śniegiem i lodem, podnosi się poziom wód w rzekach i oceanach i przesuwają się (na północ) strefy klimatyczne.

Nie wszyscy za tymi zmianami nadążają. Do tej pory wylęg piskląt sikorzych (bogatek, ubogich i czarnogłówek) przypadał dokładnie na czas występowania największej ilości gąsienic, którymi żywią się te ptaki. W ostatnich latach przyśpieszenie termicznej wiosny nastąpiło o około 2 tygodnie. To sprawiło, że wcześniej rozwijają się pąki drzew i krzewów będące pokarmem gąsienic, wcześniej więc pojawiają się też i gąsienice. Kiedy wylęgają się sikorki, liczebność gąsienic maleje i zaczyna brakować pożywienia. Tylko najwcześniej wyklute sikorzęta mają szansę otrzymać odpowiednio dużo pożywienia, inne giną. Do tego zaburzenia “łańcucha pokarmowego” doszło w ostatnich 10 latach. Liczba sikorek maleje z roku na rok.

Itinerarium , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.