Wtorek 23 marca 2021
Zamknięte kościoły na Wielkanoc to coraz bardziej realna perspektywa nadchodzących Świąt. Wskaźniki zakażeń wirusem rosną z dnia na dzień.
Jedna świątynia na pewno nie będzie zamknięta żadnym rozporządzeniem. Być może zamknięcie murowanych kościołów pozwoli nam otworzyć – może pierwszy raz w życiu – najważniejsze świątynie.
„Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście!”, pisał 2 tys. lat temu św. Paweł. I dodawał niedowierzającym – „Czyż nie wiecie, że Jezus Chrystus w was jest?”. O tym wewnętrznym wymiarze spotkania z Bogiem uczył też Chrystus – „Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie”.
Przesunęliśmy mocno granice spotkania z Panem Bogiem poza swoje serca, tak jakby mury kościołów to gwarantowały. Pandemia daje nam szansę na pielgrzymkę do najważniejszego sanktuarium, do siebie samego, do swojego serca. Tam, gdzie mieszka Chrystus.


