Wiosenne święto zmarłych

Dokładnie tydzień temu obchodzone było w Chinach i w wielu krajach Azji 清明节 [Qingming jie] “Święto przodków”. I może dziś głównie o tym właśnie. Jako, że z tej okazji były dni wolne od pracy i studiów, postanowiliśmy wybrać się na cmentarz. Cmentarz 八宝山 [Babaoshan] to bodaj największy cmentarz w Pekinie. Historyczne miejsce w którym spoczywają szczątki wielu ważnych dla historii kraju ludzi. Zarówno sprzed czasów rewolucji i rządów komunistycznych, jak i już z obecnego obozu politycznego, spoczywa wielu artystów i ludzi sztuki. I może zabrzmi dzisiejszy wpis jak zapiski obcokrajowca, który myśli że odkrył Amerykę udając się w miejsce różniące się od europejskich odpowiedników, a potem opisuje to co zobaczył, ale tym razem czułem się trochę jak taki “zielony” w Chinach. Miejsce i czas nadzwyczaj specjalny. Wyobrazić sobie polski cmentarz w okresie Wszystkich Świętych nie jest trudno. Nie jest trudno zrozumieć wszelkie zwyczaje, które temu dniu towarzyszą (a towarzyszy nie aż tak wiele). Natomiast tutejszy cmentarz w oczach obcokrajowca (piszę w swoim imieniu), wywarł dość mocne wrażenie. Niech zamiast słów przemówią zdjęcia, będące tego zadziwienia egzemplifikacją. Jedynym komentarzem niech będzie krótki opis zwyczajów.

Na część zmarłych przynosi się im na cmentarz ich ulubione potrawy i picie. Na wielu grobach można zobaczyć ciastka, upieczone kurczaki, parówki, wędlinę, cukierki, wódkę, piwo i wszelkie inne możliwe jedzenie za jakim dany zmarły przepadał.

Oprócz tych smakołyków, które pozostawione przez rodzinę, będą sprzątnięte przez służby cmentarza w przeciągu kilku dni, można zobaczyć falsyfikaty banknotów zarówno waluty Chińskiej, jak i Euro, Dolarów, Dolarów HK i innych. Wszystko po to aby zmarłemu powodziło się lepiej i nadal opiekował się tymi, którzy jeszcze pozostali na Ziemi. Nieraz te banknoty się spala, nieraz po prostu pozostawia na grobie. Trochę przypomina to (przynajmniej z zewnątrz) mitologicznego Obola, którego dawano jako zapłatę Charonowi.

Ciekawostką, która przychodzi wraz z rozwojem technologii i nastaniem nowych trendów jest możliwość zakupu papierowego laptopa, ipoda, telefonu i wielu innych gadżetów, które również możemy pozostawić na grobie zmarłego, albo spalić. Kiedyś wysterczało jedzenie i falsyfikaty pieniędzy, teraz można dorzucić na przykład papierowego laptopa czy ipada. Oczywiście jeśli zmarły był fanem gadżetów technologicznych.

To co jakoś najbardziej zadziwiło to fakt, że w ogóle nie używa się tutaj zniczy…


Z zapisków pekińskich,
jakub

Pekińskie zapiski , , , , , , ,

Comments are closed.