OKLASKI WSZYSTKICH NARODÓW

Wszystkie narody klaskajcie w dłonie! Taką zachętę znajdziemy w jednym z psalmów. Potem autor dodaje: Radosnym głosem wykrzykujcie Bogu!

Nie wiem, co miał przed oczyma psalmista, pisząc te słowa więcej niż 3 000 lat temu. Ja kilka razy widziałem jak owa zachęta się spełniała. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Paryżu (1997) czy Rzymie (2 000), gdzie ponad dwa miliony, głównie młodych ludzi, z niemal wszystkich krajów zgodnie klaskało i śpiewało. Tak było też w innych miejscach, gdzie najpierw Jan Paweł II, a potem Benedykt XVI, zapraszali młodzież.

Entuzjazm, oklaski, wspólne śpiewy, trwają przez kilkanaście dni spotkania i może nie jest to jeszcze nic nadzwyczajnego. Nic wielkiego, ale jednak jest to znak, że możliwa jest wspólnota narodów, języków, kultur i ras, nawet jak trudno jest nazwać rdzeń tego połączenia i zjednoczenia. Czytam te spotkania jako znak jedności ludzkiej, porozumienia, bliskości, otwarcia i wzajemnej życzliwości pomimo dużej inności i różnorodności.

Za rok w Madrycie, podczas następnego wielkiego Spotkania Młodych, zobaczymy znów znak Wspólnoty Narodów Świata. Organizatorzy już przyjmują zapisy, przez Internet, więc jak ktoś z was chce doświadczyć tego, o czym piszę, nie powinien zwlekać. Żyjemy w przekonaniu, że świat jest pełen konfliktów, starć i napięć, pomiędzy ludźmi i narodami, upewniają nas w tym codziennie serwisy informacyjne. Dlatego ważne jest, aby widzieć znak zapowiadający Inną Rzeczywistość. I nie tylko widzieć, ale także włączyć się w tworzenie takiego znaku.

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.