ALKOMATY I EWANGELIA

Wczoraj przynajmniej w dwóch lubelskich kościołach rozdawano alkomaty. Wiadomo, sprawa jest poważna, co roku w wypadkach samochodowych (powodowanych m.in. przez nietrzeźwych kierowców), ginie w Polsce małe miasteczko, czyli ok. 5 tys. osób.

Akcję pochwaliły chyba wszystkie media, że proszę bardzo, księża postępowi, dbają też o porządek i bezpieczeństwo obywateli, rozumieją wiernych. Dawniej to ten ciemny kler krzyczał na pijaków, do piekła wysyłał, beształ. Ba, słyszałem nawet o takim (na Podhalu) co to z ambony wyczytywał zapite zakały parafii z nazwiska. Na niektórych podziałało nadzwyczaj otrzeźwiająco.

W dawnych czasach ideałem było nawet nawoływanie do życia w trzeźwości, a niekiedy – o zgrozo – do abstynencji! Teraz rozdajemy alkomaty, rozumiemy, że pijecie czasem za dużo (nam się też to zdarza…), więc żebyście nie stracili prawa jazdy, nie zrobili jakiejś głupoty po pijaku, my wam tu w świętej aurze podarujemy (gratis) alkomaty. Zbadajcie się, jak instrument za dużo wykaże, to autobusem albo żona za kółko. Jakoś musimy sobie radzić w trudnych chwilach.

W ramach postępowego rozwiązywania kluczowych problemów społecznych, w niedługim czasie obawiam się, że w kościołach mogą być rozdawane narkotesty. Liczba wypadków spowodowanych (nad)użyciem narkotyków także rośnie. A jak sobie wierny zrobi test na obecność marychy czy amfy, świadom będzie, że pozostaje mu albo autobus albo żona za kółkiem (jak ktoś żonę ma). Po akcji z narkotestami media wywindują Kościół na supernowoczesny, postępowy, wychodzący naprzeciw trudnym ludzkim uwikłaniom i problemom.

Nie będę mnożył listy możliwych nowych i jakże społecznie użytecznych akcji, pewnie jakieś wkrótce wypłyną same. Boję się tylko, że w miejsce ewangelicznego wezwania do nowego życia, zadowalamy się starym, jakoś – ale jak? – radząc sobie z jego przejawami. Trzeźwość, fundamentalną, w odniesieniu do sensu życia, przywraca Ewangelia. Alkomaty w kościołach zdają mi się być przyfastrygowane pochopnie do miejsca, gdzie ma być głoszony ewangeliczny sens życia.

Itinerarium , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.