PAPIESKA RADA DO ROZMAWIANIA

W Watykanie istnieje wiele poważnych kongregacji (Doktryny Wiary, Ewangelizacji Narodów, Wychowania Katolickiego), trybunałów, komisji i rad.

Trzy lata temu papież zasadniczo zawiesił działalność Papieskiej Rady do Spraw Dialogu Międzyreligijnego, wcielając ją do innej Rady – Rady do Spraw Kultury. Rok później ta pierwsza Rada znów uzyskała autonomię, ale już nie wydała żadnego istotnego dokumentu.

Wcześniej Rada do spraw Dialogu rozmawiała z buddystami i muzułmanami. To mi się wydaje na wskroś ewangeliczne. Pan Jezus wszak rozmawiał z pogardzanymi poganami, Samarytanami czy Syrofenicjankami. Święty Paweł dialogował z innymi religiami, choćby z greckimi politeistami. Święty Piotr odważył się wejść w dialog z ateistycznym Rzymem, Święty Jakub nie bał się barbarzyńskich mieszkańców półwyspu Iberyjskiego. Bruno z Kwerfurtu dialogował z naszymi przodkami nad Wartą i Odrą, dzięki czemu jako tako wierzymy w Ewangelię.

Sam Bóg wybrał drogę dialogu z kiepsko wierzącym człowiekiem poprzez Wcielenie. Od tej pory dialog stał się najlepszą formą komunikowania najważniejszego, zarówno w relacji z Bogiem, jak i pomiędzy ludźmi. Z każdym trzeba rozmawiać.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.