NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE …

brzesc-dziewczynkaNie było miejsca dla Ciebie, zaśpiewamy za kilka dni w kolędzie, wspominając losy Pana Jezusa w Betlejem. Nie ma miejsca w Polsce dla dzieci uchodźców i ich rodzin. Kilkaset rodzin czeczeńskich od wielu miesięcy próbuje przedostać się do Polski i poprosić o status uchodźcy. Niestety – pomimo podpisania konwencji genewskiej – polskie służby graniczne zawracają ich z granicy. Niektóre rodziny podejmowały już 30 i 40 prób

Są to rodziny wielodzietne, ich ojcom grożą w przypadku powrotu do Czeczenii tortury, więzienie lub nawet śmierć, z powodu przynależności do ugrupowań sprzeciwiających się prezydentowi Kadyrowowi lub z powodu odmowy służby wojskowej w batalionach wysyłanych do walki w Donbasie.

Obecnie na dworcu kolejowym w Brześciu koczuje kilkanaście rodzin, w jednej jest siedmioro małych dzieci, w innych czworo, troje, w niektórych po dwoje. Nie mają już pieniędzy na wynajmowanie mieszkań, z trudem zdobywają  żywność, nie mają tam możliwości zadbania o higienę. W międzyczasie nasila się akcja białoruskiej milicji, uchodźcom wbija się wpis o skróceniu pobytu na Białorusi, co skutkuje deportacją i rosnącym niebezpieczeństwem aresztowania po powrocie do Czeczenii.

Przedstawiciele naszego środowiska odwiedzili w ostatni weekend rodziny na dworcu w Brześciu oraz inne, przebywające w wynajętych pokoikach, gdzie zwykle w jednej izbie gnieździ się po kilka osób.

Chcielibyśmy w  najbliższym czasie wysłać delegację z pomocą dla tych rodzin. Z zebranych funduszy zamierzamy zakupić najpilniejsze rzeczy:

 

– żywność dla kilkudziesięciu rodzin

– środki higieniczne

– lekarstwa, szczególnie dla dzieci

– bilety kolejowe, które umożliwią ponowne staranie się o wjazd do Polski

 

Wspomniane rodziny nie potrzebują ubrań, są w nie zaopatrzeni. W Brześciu można bez problemu zakupić żywność, lekarstwa i środki higieniczne (ceny równe polskim lub niższe), dlatego nie organizujemy zbiórki produktów ale zbiórkę funduszy.

Prosimy o wpłaty na konto Stowarzyszenia Solidarności Globalnej

36 1240 1503 1111 0010 1529 8952

Bank Pekao SA Odział w Lublinie V ul. Królewska 1, 20-109 Lublin

                                     z dopiskiem „Brześć”.

Licząc na waszą ofiarność, serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okażą wrażliwość i solidarność.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.