40 DNI NA NAWRÓCENIE 325 NA GRZESZENIE

Kazanie na 1 Niedzielę Wielkiego Postu

22 lutego 2015

Teraz mamy Post, nawracamy się i poprawiamy. Za 40 dni będą Święta Wielkanocne, już się będzie można rozluźnić. Zepniemy się znowu na procesję Bożego Ciała. Potem to już wielki luz urlopowy i wakacyjny. Lekka życiowa powaga wróci w okolicach 1 listopada i Adwentu, po czym znów zaczniemy świętować z maksymalnym luzem w czasie karnawału. A potem kolejne 40 dni Wielkiego Postu, znowu Wielkanoc, i tak dalej. Rok po roku tak samo, jakbyśmy żyli w niekończącym się i wiecznie powtarzającym cyklu.

Dodatkowo myli nas fraza o Poście jako „czasie nawrócenia”, w związku z czym powstaje wrażenie, jakbyśmy w całym roku mieli 40 dni na nawrócenie a pozostałe 325 na grzeszenie – o tym więcej mówię w kazaniu głosem na www.itinerarium.pl („Kazania nowe”).

Naprawdę nie ma znaczenia czy jest Wielki Post, Wielki Piątek, czwartek z procesją Bożego Ciała czy Wigilia narodzenia Jezusa. Ważne jest to, czy dziś zrobiliśmy krok ku naszemu życiu wiecznemu. Życie wieczne zdobywamy przez miłość. Nie jakieś mgliste pobudzenie górnej lewej części korpusu („serducho”), ale twardy konkret – chleb dla głodnego, przebaczenie dla drugiego (niechby teściowa), modlitwa za Ukrainę, lista jest długa, dodawajcie sami.

Jeśli była miłość konkretna, zbliżyliśmy się do życia wiecznego. I mamy „all inclusive”, wszystko naraz – i Wielkanoc i Boże Narodzenie i Wszystkich Świętych. Jesteśmy zbawieni. I o to chodzi!

 

Liturgia słowa

 

 

(Mk 1,12-15)
Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

(Rdz 9,8-15)
Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię. Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego jestestwa.

(Ps 25,4-9)
REFREN: Drogi Twe, Panie, to łaska i wierność

Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.
Prowadź mnie w prawdzie według Twych pouczeń,
Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję.

Wspomnij na swe miłosierdzie Panie,
na swoją miłość, która trwa na wieki.
Tylko o mnie pamiętaj w swoim miłosierdziu,
ze względu na dobroć Twą, Panie.

Dobry jest Pan i prawy,
dlatego wskazuje drogę grzesznikom.
Pomaga pokornym czynić dobrze,
uczy pokornych dróg swoich.

(1 P 3,18-22)
Chrystus raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę. Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zwróconą do Boga prośbę o dobre sumienie, dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. On jest po prawicy Bożej, gdyż poszedł do nieba, gdzie poddani Mu zostali Aniołowie i Władze, i Moce..

(Mt 4,4b)
Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

 

Itinerarium

20 responses to 40 DNI NA NAWRÓCENIE 325 NA GRZESZENIE


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.