TO WAM MÓWIĘ – NIE BÓJCIE SIĘ!

Środa 24 grudnia 2014

Nawiedziło nas z wysoka Wschodzące Słońce i wyzwoliło od wszelkiej trwogi. Tak mógł o swoim życiu powiedzieć Zachariasz, który usłyszał wcześniej: „Nie bój się Zachariaszu!” Tak ponad 2000 lat temu mogła czuć się Maria, która usłyszała: „Nie bój się Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”. Podobnie czuli się pasterze słysząc: „Nie bójcie się, zwiastuję wam radość wielką!” I święty Józef także dosłyszał we śnie: „Nie bój się Józefie!” Boże Narodzenie to święto ludzi wyzwolonych z lęku.

Nie wiemy, co jeszcze strzeli  do głowy Putinowi, wojnę mamy za progiem. Ile jeszcze scen z ucinaniem głów zafunduje nam tzw. Państwo Islamskie? Czy historia Kamila i Zuzanny, którzy zaplanowali morderstwo rodziców chłopaka i zrealizowali je zadając trzema nożami dziesiątki ciosów to tylko odosobniony przypadek? Osiemnastolatkowie przyznali, że inspirowali się filmami, a przecież bardzo wielu młodych ludzi ogląda podobne filmy.  Rodzice boją się, co będzie z dziećmi w przyszłości, a dzieci boją się o zdrowie starzejących się rodziców. Są jeszcze uczciwe banki, które nie naciągają swoich klientów? Wiele rodzin patrzy na przyszły rok z pytaniem czy dadzą radę.

Żyjemy w epoce pełnej niepewności, lęków i napięć, stabilność życia uległa kompletnemu rozchwianiu. Nie oszukujmy się, mamy dużo powodów do niepokoju, niewiele zależy od nas. Nie najlepiej było też w Palestynie przed narodzeniem Jezusa. Kraj pod okupacją Rzymu, u władzy psychopata Herod, ubóstwo dotykało prawie 90 % społeczeństwa, normą były napady zbrojnych band.

I wtedy właśnie zaczęło rozlegać się wyzwalające „Nie bójcie się!” Uczestnicy Bożego Narodzenia, Maria, Józef, Zachariasz, Elżbieta, pasterze, Mędrcy to ludzie, którzy zostali wyzwoleni ze strachu, przestali się bać i dali się ponieść odwadze.

Pierwsze słowa, jakie usłyszeli ludzie (pasterze) po narodzeniu Zbawiciela na ziemi brzmiały: „Nie bójcie się! Zwiastuję wam radość wielką, dziś narodził się wam Zbawiciel!” Po ponad 2000 lat od tamtego zdarzenia mogę jedynie powtórzyć, Wam i sobie: „Nie bójcie się!” Nie bójcie się życia, nie bójcie się przyszłości, nie bójcie się ludzi, nie bójcie się Boga, nie bójcie się siebie samych, nie bójcie się niczego i nikogo!

Pierwsze słowa brzmiały: „Nie bójcie się!”, a następne „Zwiastuję wam radość wielką, narodził się wam Zbawiciel!” Porzućcie strach i lęk a doznacie wielkiej radości. On jest między nami i w każdym z nas. Nie ma powodu do lęku, jest powód do radości. I to do Wielkiej Radości!

Radosnych  Świąt!

 

LITURGIA SŁOWA

 

 

(Łk 1,67-79)
Zachariasza ojciec Jana został napełniony Duchem Świętym i prorokował, mówiąc: Niech będzie uwielbiony Pan, Bóg Izrael, że nawiedził lud swój i wyzwolił go, i moc zbawczą nam wzbudził w domu sługi swego, Dawida: jak zapowiedział to z dawien dawna przez usta swych świętych proroków, że nas wybawi od nieprzyjaciół i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą; że miłosierdzie okaże ojcom naszym i wspomni na swoje święte Przymierze na przysięgę, którą złożył ojcu naszemu, Abrahamowi, że nam użyczy tego, iż z mocy nieprzyjaciół wyrwani bez lęku służyć Mu będziemy w pobożności i sprawiedliwości przed Nim po wszystkie dni nasze. A i ty, dziecię, prorokiem Najwyższego zwać się będziesz, bo pójdziesz przed Panem torując Mu drogi; Jego ludowi dasz poznać zbawienie [co się dokona] przez odpuszczenie mu grzechów, dzięki litości serdecznej Boga naszego. Przez nią z wysoka Wschodzące Słońce nas nawiedzi, by zajaśnieć tym, o w mroku i cieniu śmierci mieszkają, aby nasze kroki zwrócić na drogę pokoju.

(2 Sm 7,1-5.8b-12.14a.16)
Gdy król zamieszkał w swoim domu, a Pan poskromił wokoło wszystkich jego wrogów, rzekł król do proroka Natana: Spójrz, ja mieszkam w pałacu cedrowym, a Arka Boża mieszka w namiocie. Natan powiedział do króla: Uczyń wszystko, co zamierzasz w sercu, gdyż Pan jest z tobą. Lecz tej samej nocy Pan skierował do Natana następujące słowa: Idź i powiedz mojemu słudze, Dawidowi: To mówi Pan: Czy ty zbudujesz Mi dom na mieszkanie? Zabrałem cię z pastwiska spośród owiec, abyś był władcą nad ludem moim, nad Izraelem. I byłem z tobą wszędzie, dokąd się udałeś, wytraciłem przed tobą wszystkich twoich nieprzyjaciół. Dam ci sławę największych ludzi na ziemi. Wyznaczę miejsce mojemu ludowi, Izraelowi, i osadzę go tam, i będzie mieszkał na swoim miejscu, a nie poruszy się więcej, a ludzie nikczemni nie będą go już uciskać jak dawniej. Od czasu kiedy ustanowiłem sędziów nad ludem moim izraelskim, obdarzyłem cię pokojem ze wszystkimi wrogami. Tobie też Pan zapowiedział, że ci zbuduje dom. Kiedy wypełnią się twoje dni i spoczniesz obok swych przodków, wtedy wzbudzę po tobie potomka twojego, który wyjdzie z twoich wnętrzności, i utwierdzę jego królestwo. Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem. Przede Mną dom twój i twoje królestwo będzie trwać na wieki. Twój tron będzie utwierdzony na wieki.

(Ps 89,2-5.27.29)
REFREN: Na wieki będę sławił łaski Pana

Na wieki będę sławił łaski Pana,
moimi ustami będę głosił Twą wierność
przez wszystkie pokolenia.
Albowiem powiedziałeś:
„Na wieki ugruntowana jest łaska,”
utrwaliłeś swą wierność w niebiosach.

„Zawarłem przymierze z moim wybrańcem,
przysiągłem mojemu słudze, Dawidowi:
Utrwalę twoje potomstwo na wieki,
i tron twój umocnię na wszystkie pokolenia”.

On będzie wołał do Mnie: „Ty jesteś moim Ojcem,
moim Bogiem, opoką mego zbawienia”.
Na wieki zachowam dla niego łaskę,
i trwałe będzie moje z nim przymierze.

Wschodzie, blasku światła wiecznego i słońce sprawiedliwości, przyjdź i oświeć siedzących w ciemnościach i mroku śmierci.

 

Itinerarium

10 responses to TO WAM MÓWIĘ – NIE BÓJCIE SIĘ!


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.