SŁABY MARKETING PANA BOGA

Sobota 20 grudnia 2014

 

Bardzo dżentelmeńska jest historia zwiastowania. „Bądź pozdrowiona … Nie bój się … Znalazłaś łaskę u Boga … Duch Święty zstąpi na ciebie …”. Wydaje się, że Boży marketing jest słaby w zderzeniu z natręctwem współczesnych agentów bombardujących nas krzykliwymi ofertami.

Bóg działa jednak wedle zasady Nic Na Siłę. Nic z przymusu i strachu. Może dlatego Jego oferta dziś z pozoru przegrywa z dźwięcznym i kolorowym szczęściem wciskanym nam przez sprzedawców złudzeń. Można odnieść wrażenie, że szkoda iż nadchodzą święta. Tak dobrze się wybiera, przebiera i kupuje, taki ładny nastrój, coś się bez przerwy dzieje, są obniżki i rabaty. A potem będą dwa dni nudy, sklepy zamknięte, konieczność odsiadywania posiłków z rodzinami, ale w głębi serc rozpalać się będzie tęsknota za powrotem do normalności. Na szczęście będą poświąteczne obniżki i wyprzedaże. W gruncie rzeczy święta skończą się za 4 dni, a w wieczór wigilijny zacznie się duża beznadzieja, zwana jeszcze w tradycji Bożym Narodzeniem.

Wiem, że wśród was jest wielu takich, do których ten obraz nie pasuje. Główny nurt cywilizacji prze jednak w opisanym kierunku i chcąc nie chcąc też na nas działa, nie chcemy być przegranymi, trochę też chcemy się załapać na jakieś bonusy w galeriach.

Zupełnie cicho Bóg wysyła każdego dnia aniołów do nas z dżentelmeńską i cichą ofertą przyjaźni. Pukają do naszych serc, czekają na odzew, nieproszone nie wchodzą i idą dalej. Gabriel w ten sposób zapukał do serca nastolatki w Nazarecie. Domyśliła się, że to wizyta Boga, zgodziła na przyjaźń. Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego.  Nasłuchujcie, pukanie rozlega się w naszych sercach każdego dnia.

 

LITURGIA SŁOWA

 

(Łk 1,26-38)
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł.

(Iz 7,10-14)
Pan przemówił do Achaza tymi słowami: Proś dla siebie o znak od Pana, Boga twego, czy to głęboko w Szeolu, czy to wysoko w górze! Lecz Achaz odpowiedział: Nie będę prosił i nie będę wystawiał Pana na próbę. Wtedy rzekł [Izajasz]: Słuchajcie więc, domu Dawidowy: Czyż mało wam naprzykrzać się ludziom, iż naprzykrzacie się także mojemu Bogu? Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel.

(Ps 24,1-6)
REFREN: Przybądź, o Panie, Tyś jest Królem chwały

Do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia,
świat i jego mieszkańcy.
Albowiem On go na morzach osadził
i utwierdził ponad rzekami.

Kto wstąpi na górę Pana,
kto stanie w Jego świętym miejscu?
Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca,
który nie skłonił swej duszy ku marnościom.

On otrzyma błogosławieństwo od Pana
i zapłatę od Boga, swego Zbawcy.
Oto pokolenie tych, którzy Go szukają,
którzy szukają oblicza Boga Jakuba.

Kluczu Dawida, który otwierasz bramy wiecznego królestwa, przyjdź i wyprowadź z więzienia jeńca siedzącego w ciemnościach.

 

Itinerarium

17 responses to SŁABY MARKETING PANA BOGA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.