BEZ WZGLEDU NA TO CO INNI POWIEDZA

Piątek 22 lutego 2013

 

Bądź do końca sobą, to konieczny warunek zbawienia. Albo inaczej – naśladuj Chrystusa.

Kiedyś już pisałem, nieco powtórzę. Zacznijmy od opowieści Stinga, z jego niezapomnianej  kompozycji „Englishman in New York”. Autor jedzie do stolicy świata, a tam panienka w barze serwuje mu kawę (zresztą jedną z najbardziej obrzydliwych na świecie). „O, co to to nie! Proszę o herbatę i dobrze wypieczonego tosta!” I dalej jest spacer z obowiązkową laską w dłoni, akcesorium mało znanego Amerykanom („Nigdzie się bez niej nie ruszam!”). I w refrenie dictum godne zapamiętania: „Bądź sobą, bez względu na to, co inni o tobie powiedzą!”

Jezus z Nazaretu, kumpluje się z celnikami, dziewczynami z półświatka, odrzuconymi trędowatymi i pogardzanymi ubogimi. Obrywa z lewej, prawej i ze środka – „Odszedł od zmysłów! Ma w sobie Belzebuba!”. Ale postępuje wedle zasady: „Bądź sobą, bez względu na to, co inni o tobie powiedzą!” Nie lubią Go faryzeusze i saduceusze, Rzymianie i elita polityczna. Zostaje uznany za heretyka i zgładzony. Płaci najwyższą cenę za bycie sobą.

Bardzo bliskie  są mi słowa Jezusa: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16,24). Co oznacza naśladować? Zapuścić brodę i włosy– zgodnie z niektórymi obrazkami – i udawać podobieństwo do Mistrza, zresztą wątpliwe w kwestii fizycznej? Opowiadać ładne historyjki na wzór przypowieści? Myślę, że – tak jak czytam – wziąć swój krzyż! A to oznacza z kolei bycie sobą, bez względu na to, co inni powiedzą. Trudna sprawa, bo płaci się za to wyśmianiem, obelgami i złośliwymi komentarzami. Zamiast naśladowania Chrystusa w byciu sobą samym, wolimy łatwe kalki, realizujemy bezboleśnie cudze scenariusze, na przykład z reklam, filmów czy zasłyszanych opowiastek. Krzyżem dla nas jest nasze życie, najtrudniejsza fabuła do zrozumienia i ziszczenia.

Siostry drogie i bracia drodzy! Bądźcie sobą, poznajcie i zrealizujcie swoje pragnienia i marzenia, będą piły was w plecy, jak krzyż w plecach Jezusa. Tak się jednak zbawiamy. „Bądź sobą, bez względu na to, co inni o tobie powiedzą!” „Be yourself, no matter, what they say!”

Itinerarium , , , , , , ,

113 responses to BEZ WZGLEDU NA TO CO INNI POWIEDZA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.