Na powitanie

„Ludzie zapomnieli o tej prawdzie. Lecz tobie nie wolno zapomnieć. Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”. To oczywiście powiedział lis.

Wszyscy kochamy „Małego Księcia”, lubimy się na tę uroczą (a przed wszystkim mądrą) książeczkę powoływać, wypisujemy z niej cytaty na facebooku, w wielu domach (moim też) stoi ona na najważniejszej półce w biblioteczce. Tylko co z tego? Wcale nie korzystamy z doświadczeń latarnika, pijaka, astronoma, króla. Popełniamy wszystkie błędy, które popełnili oni. Ze słów lisa też nie wyciągamy praktycznych wniosków.

Może to i dobrze. Bo „Mały Książę” to tylko bajka, a życie to nie jest bajka. Ja o tym na szczęście wiem już od bardzo dawna. I dlatego mój ulubiony cytat na facebooku jest z Marka Aureliusza, a nie z „Małego Księcia”. I tylko dzięki temu, że nie dałem się do końca oswoić, mogę się tutaj ze swoją kruchtą przeprowadzić.

Dla ewentualnych nowych czytelników kruchty to wszystko pewnie brzmi bardzo niejasno. Przepraszam, poprawię się. Ale starzy zrozumieją.

Spoza kruchty , , , , ,

Comments are closed.