300 ZŁOTYCH ZA NIC

Wielu ludzi czuje się dziś zagubionych. Wciąż jest wiele propozycji, krańcowo nieraz różnych, oferujących jakieś tanie szczęście, szybki zysk lub korzystny zakup. Spróbować?

Jest kilka prostych zasad, chroniących przed zagubieniem.

Pierwsza – wierzyć w swój rozum i zdrowy rozsądek. On całkowicie wystarcza by rozsądzać plewy od ziaren. Gdy słyszę, że oszuści (nad Bugiem) nabierali ludzi oferując rewelacyjny aparat do mierzenia ciśnienia (za 300 zł), to myślę, że nabywcy zaniechali właśnie używania zdrowego rozsądku (patrz niżej).

Druga – wiedzieć czego się chce, bo inaczej ktoś wzbudzi w nas potrzeby, które uznamy za ważne i niezbędne. A wtedy zaczniemy – nawet za ciężkie pieniądze – nabywać to, co służy zaspokojeniu owych potrzeb.

Trzecia – nie wierzyć w żadne superlatywy typu NAJ (najlepsze, najpiękniejsze, etc.). Swojego czasu Sony reklamował „najbardziej płaskie ekrany TV” (jasne, że coś jest płaskie, albo nie jest, a stopnia „płaskości” naprawdę nie ma). Superlatywy typu NAJ, przysługują jedynie Panu Bogu.

Długo by pisać. Od dawna jednak mówi się o tak zwanej „cnocie roztropności”. Zalecam, aby używać jak najczęściej.

Wystarczy w domu zmierzyć ciśnienie krwi, by lekarz w najbliższej stacji pogotowia wiedział jaki jest stan zdrowia pacjenta i w razie czego zareagował.

Dane poprzez specjalne urządzenie mają być automatycznie przekazywane na pogotowie. Brzmi jak bajka, a jednak sporo osób w nią uwierzyło.

Do 8 lat więzienia grozi trójce oszustów, którzy w ten sposób nabierali starsze i chore osoby. Wykorzystując autorytet Unii Europejskiej wmawiali swoim ofiarom, że po zakupie kosztownych ciśnieniomierzy, ich stan zdrowia będzie monitorowany przez 24 godziny na dobę. W ten sposób zwykłe aparaty sprzedawali po 300 złotych. Grupa oszukała co najmniej trzy osoby.

Oszustów zatrzymali pogranicznicy podczas rutynowej kontroli. W samochodzie znajdował się 24-letni mieszkaniec Katowic Damian L., 25-letni Robert M. mieszkaniec Białej Podlaskiej oraz 23-letnia mieszkanka powiatu Łosice woj. mazowieckie Monika P.

Policjanci zabezpieczyli aparaty do mierzenia ciśnienia, statoskopy lekarskie i druki oświadczeń zakupu towaru.

Policja apeluje do wszystkich osób, które zostały oszukane w ten sposób, by zgłosiły ten fakt w najbliższej jednostce.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.